تبلیغات
بزرگترین گالری عکس حیوانات - گالری عکس یوزپلنگ ( چیتا ) + اطلاعات عمومی
بزرگترین گالری عکس حیوانات
سایت مرجع اطلاعات علمی و گالری عکس درباره حیوانات
توجه : جهت مشاهده و دانلود عکس حیوانات در اندازه و سایز اصلی ( بزرگتر ) می توانید روی تصویر مورد نظر کلیک نمایید یا به ادامه مطلب مراجعه کنید ، لطفا با نظرات و پیشنهادات سازنده خود ما را در پیشرفت و بهبود سایت یاری نمایید .


بازدید : مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 3 شهریور 1390

گالری عکس های یوزپلنگ ( چیتا )

cheetah photo gallery

گالری عکس یوزپلنگ ها

عکس بچه یوزپلنگ   aks yooz palangh   cheetah baby cut beuatufull picture

عکس سریعترین حیوان دنیا - یوزپلنگ   cheetah photo gallery   fastest animal photo chita

والپیپر زیبای حیوانات - یوزپلنگ   والپیپر حیوانات وحشی - یوزپلنگ   عکس با کیفیت بالا از بچه های یوزپلنگ افریقایی

عکس خانوادگی حیوانات -یوزپلنگ آفریقایی   عکس چیتا   عکس یوز پلنگ

یوزپلنگ افریقایی   یوزپلنگ ایرانی - آسیایی   یوزپلنگ

گالری عکس حیوانان

همه چیز درباره یوزپلنگ ها


یوزپلنگ یا یوز جانوری است مهره‌دار از رده پستانداران ، راسته گوشتخواران ، خانواده گربه‌سانان . بدن این گربه سان طی چندین میلیون سال به گونه‌ای تکامل پیدا کرده است که این حیوان بتواند امکان حرکت با سرعتی برابر با ۱۱۰ کیلومتر در ساعت را داشته باشد. سرعت یوزپلنگ در عرض ۳٫۵ ثانیه پس از شروع دویدن به صد کیلومتر در ساعت می‌رسد که از شتاب بسیاری از ماشین‌های مسابقه‌ای نیز بیشتر است.

اندام باریک، پاهای لاغر و بلند، قفسه سینه‌ای کم پهنا ولی عمیق و جمجمه‌ای کوچک، ظریف و گرد، یوزپلنگ را به سریع‌ترین جانور روی زمین تبدیل کرده است. یوزها به آسانی از دیگر گربه سانان تشخیص داده می‌شوند. این امر تنها به دلیل وجود خال‌های روی بدن او نیست بلکه بدن باریک و کشیده، سر کوچک، چشم‌های بالا قرار گرفته و گوش‌های کوچک و تا حدودی پهن است که آنها را متمایز می‌کند.

طعمه معمول آنها غزال‌ها (به ویژه غزال تامسون)، ایمپالا، آنتیلوپ‌ها و دیگر پستانداران سم دار حداکثر تا ۴۰ کیلوگرم وزن هستند. یک نر بالغ تنها هر چند روز یک بار شکار می‌کند اما ماده‌های دارای توله تقریباً هر روز به شکار می‌پردازند. در حالی که سایر گربه سانان شکارچیان شب هستند یوزها عمدتاً روز فعال بوده و اغلب در اوایل بامداد و غروب آفتاب به سراغ طعمه‌های خود می‌روند. تاکتیک او در شکار مخفی شدن و نزدیک شدن به طعمه است. زمانی که او به حدود ۳۰ متری طعمه خود رسید . با حرکتی سریع به طرف او یورش می‌برد. تعقیب طعمه به طور متوسط بیست تا شصت ثانیه به طول می‌انجامد و این زمان در یک فاصله ۱۶۰ متری صرف می‌شود (حداکثر ۵۰۰ متر) و پس از آن دیگر طعمه را دنبال نمی‌کند. ضریب موفقیت او در شکار پنجاه درصد اندازه گیری شده است. میزان تغذیه روزانه آنها به طور متوسط در روز دو کیلوگرم است که به نظر غذای زیادی نیست.

 طول سر و بدن او بین ۱۱۲ تا ۱۳۵ سانتیمتر ، طول دمش ۶۶ تا ۸۴ سانتیمتر و وزن او بین ۳۹ تا ۶۵ کیلوگرم اندازه گیری شده است. (نرها ۱۵ درصد درشت جثه تر از ماده‌ها هستند) طول دوره عمر آنها در طبیعت هفت سال گزارش شده اما به نظر می‌رسد حداکثر تا ۱۲ سال هم عمر کنند. عمر آنها در اسارت تا ۱۶ سال هم گزارش شده است . ماده‌ها هر دو سال یک بار زایمان دارند و نرها در سه سالگی به سن بلوغ می‌رسند.

 یوزها به دو حالت در طبیعت دیده می‌شوند: گروه خانوادگی و نرهای سرگردان. نرهای سرگردان معمولاً برادر بوده و اغلب یک ائتلاف دو یا سه نفره را تشکیل می‌دهند؛ به ندرت اتفاق می‌افتد که یک نر تنها زندگی کند. این ائتلاف در کنار هم قرار داشته، با هم به شکار رفته و معمولاً محدوده زندگی آنها با قلمرو چند ماده هم پوشانی دارد. پیش از زایمان، یوز ماده یک ناحیه یا کنام مناسب را که معمولاً علفزار بلندی در یک ناحیه مرطوب است انتخاب کرده و یک تا شش توله ۲۵۰ تا ۳۰۰ گرمی می‌زاید. این توله‌ها از ۱۴ تا ۱۶ ماه پس از تولد تحت مراقبت مادر قرار دارند و یوز ماده به جز هنگام شکار لحظه‌ای آنها را تنها نمی‌گذارد. در سه یا چهار ماهگی توله‌ها از شیر گرفته شده و توسط غذای حاصل از طعمه تغذیه می‌شوند. نرها در مراقبت والدینی نوزادان هیچ دخالتی ندارند. بچه‌ها همیشه در حال بازی با یکدیگر بوده و مهارت‌های شکار را با طعمه‌های زنده‌ فرا می‌گیرند، هر چند این توله‌ها همچنان در شکار طعمه آماتور باقی می‌مانند. یوزهای جوان در سنین بعد از نوجوانی و در هنگام جدا شدن از مادر به مدت شش ماه به جهت ایمن بودن از خطرات احتمالی با هم باقی می‌مانند. اما پس از این دوره خواهرها گروه را ترک کرده اما برادرها به زندگی در کنار هم ادامه می‌دهند.

گونه یوز دارای دو زیرگونه است: زیرگونه آسیایی و زیرگونه آفریقایی. هر چند در این مورد اختلاف نظر وجود دارد و برخی متخصصان تعداد بیشتری زیرگونه را در نظر می‌گیرند. در بین این دو، زیرگونه آفریقایی که در بسیاری از بخش‌های این قاره پراکندگی دارد وضعیت نسبتاً بهتری را دارد. به نظر می‌رسد که در حدود ۵ تا ۱۵ هزار یوز هنوز در آفریقا باقی مانده اند. اما زیرگونه آسیایی آن که به یوزپلنگ ایرانی یا یورپلنگ آسیایی مشهور است و روزگاری در بخش‌های وسیعی از خاورمیانه و هند پراکندگی داشت، اکنون تنها محدود به چند ده رأس در نواحی شرقی ایران شده است. پراکندگی یوز در بخش‌های مرکزی ایران و در محدوده دشت کویر و دشت لوت و نواحی اطراف آن قرار دارد

یوزپلنگ ایرانی  :
نسل یوزپلنگ آسیایی در تنها زیست گاهش ایران، در حال انقراض است. وضعیت یوز آسیایی چندان امیدوارکننده نیست،  هر چند اخیرا اقداماتی در خصوص حفظ این گونه از یوز پلنگ صورت گرفته اما در قرن اخیر بر اساس اطلاعات موجود نسل یوز آسیایی جز در ایران در سایر کشورها منقرض شده است . بر طبق آمار کارشناسان کمتر از 100 قلاده یوز پلنگ آسیایی در ایران باقی مانده است .

مشخصات یوز : ( فرق یوزپلنگ یا پلنگ )
یوزپلنگ از خانواده گربه سانان به شمار می آید که به دلیل داشتن دست و پایی بلند، بدنی کشیده و باریک و سینه ای فراخ تا حدود زیادی به سگ‌های تازی شبیه است. رنگ بدن یوز نخودی است و خال‌های ریز و درشتی آن را پوشانده است ، تعداد خال‌های روی بدن هر یوزپلنگ آفریقایی به بیش از سه هزار عدد می رسد، ولی تعداد آن در یوزپلنگ آسیایی (ایرانی) کمتر است ، خال‌هاى روى بدن یوز، مانند اثر انگشت انسان، منحصربفرد است.

بسیاری از مردم یوز را با پلنگ اشتباه می گیرند، اما تفاوت بارز این دو گونه در شکل خال‌هایشان است. در یوز خال‌ها توپر و گرد است، در حالی که خال‌های پلنگ درشت و توخالی و گل مانند است. وجود نوار سیاه رنگی که از گوشه چشم یوز تا دهان امتداد یافته و به "خط اشک" معروف است نیز از مشخصات بارز یوز به شمار می‌آید که پلنگ این خط را ندارد. همچنین یوز می تواند با سرعت ۱۱۰ کیلومتر در ساعت ۵۰۰ متر بدود.

یوزپلنگ آسیایی در طبیعت حدود ۱۲ سال زندگی می کند. یوز ماده می تواند یک تا هشت مرتبه بین سه تا چهار نوزاد به دنیا بیاورد. نوزاد یوز تا ۲۰ ماهگی باید در کنار مادر باشد تا نحوه شکار و گرفتن طعمه را آموزش ببیند.نگ با پلنگ این است که یوز پلنگ در پشت گردن یال دارد ولی پلنگ ندارد.
یوزپلنگ‌های آفریقایی و ایرانی تفاوت‌های دیگری هم با هم دارند. یوزپلنگ ایرانی نسبت به یوزپلنگ آفریقایی دارای هیکل بزرگ تر و رنگش روشن تر است. به همین خاطر خیلی زیبا تر از یوزپلنگ آفریقا و در عین حال خیلی کمیاب است . به همین خاطر در حال حاضر کارشناسان گوناگون از سر تا سر ایران و جهان بر روی آن تحقیق می کنند.

غذای یوزپلنگ ها : گفتنی است که غذای اصلی این حیوان را آهو ، جبیر ، قوچ و میش ، کل و بز و خرگوش تشکیل می دهد که امروزه به دلیل شکار بی‌رویه شکارچیان غیرمجاز جمعیت آنها نیز به شدت در حال کاهش است .

جهت مشاهده عکس ها در اندازه بزرگتر به ادامه مطلب مراجعه نمایید

گالری عکس یوزپلنگ ها

عکس بچه یوزپلنگ animal-photo.ir

عکس لیسیدن صورت گربه سانان - یوزپلنگ

aks yooz palangh

عکس دسته جمعی و خانوادگی یوزپلنگ ها

cheetah baby cut beuatufull picture

عکس زیبا از بچه و توله یوزپلنگ

عکس سریعترین حیوان دنیا - یوزپلنگ

عکس یوزپلنگ در حال شکار

cheetah photo gallery animal-photo.ir

یوزپلنگ ایرانی در بیشه زار و علف زار

fastest animal photo chita

تصویر زیبا از دویدن یوزپلنگ آسیایی

والپیپر زیبای حیوانات - یوزپلنگ

cheetah running picture

والپیپر حیوانات وحشی - یوزپلنگ

family of cheetah - animal-photo.ir

عکس با کیفیت بالا از بچه های یوزپلنگ افریقایی

 

عکس خانوادگی حیوانات -یوزپلنگ آفریقایی animal-photo.ir

عکس کمین گرفت یوزپنگ ها در علفزار

u;s d,c\gk' Hsdhdd , d,c\gk' Htvdrhdd

یوزپلنگ

زاثثفشا حهزفعقث حاخفخ لشممثقغ

animal-photo.ir

یوزپلنگ افریقایی

یوزپلنگ آسیایی ( ایرانی )

یوزپلنگ ایرانی - آسیایی

u;s cdfh hc d,c\gk' ih

یوزپلنگ

عکس از وقار و ابهت حیوانات شکار چی - یوزپلنگ

 

animal-photo.ir


کی وردها : گالری عکس یوزپلنگ افریقایی و یوزپلنگ آسیایی ، اطلاعات علمی خواندنی و جالب در باره گربه سانان وحشی ، عکس و اطلاعات علمی حیوانات ، عکس سریع ترین موجود دنیا ، گالری عکس ها و تصاویر بسیار زیبا از یوز پلنگ و چیتا ، بهترین والپیپر مخصوصی حیوانات زیبا طبیعت ، عکس چیتا و یوز پلنگ آفریقایی ، اصلاعات علمی جالب و خواندنی از حیوانات شکارچی ، گالری عکس حیوانات شکارچی
عکس یورپلنگ ، تصویر یوزپلنق ایرونی ، عکس یوض پلنگ افرقایی ، عکس های زیبا از طبیعت وحش موجودات و جانداران ، یوز÷لنگ ،
aks yoz palang irani - tasavir ziba az yooz palangh asiyayi - aks yozpalangh afrigayi - saritarin heyvan donya - aks bache yoozpalang , behtarin tasavir az hivanat vahshi
best wallpaper cheetah , animal-photo.ir , best animal photo in the wide , cgita photo an image gallery
طبقه بندی: گربه سانان، 
برچسب ها: گالری عکس یوزپلنگ، عکس یوزپلنگ آسیایی ( ایرانی )، عکس یوزپلنگ آفریقایی، تصاویر یوزپلنگ در حال دویدن و شکار، همه چیز درباره یوزپلنگ ها، اطلاعات علمی جالب و خواندی درباره حیوانات، cheetah photo gallery، عکس بچه یوزپلنگ،
بزرگترین گالری عکس اختصاصی حیوانات و پرندگان
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
ابر برچسب ها
لینک های ویژه

قالب وبلاگ

گالری عکس بازیگران سینما

کتابخانه الکترونیکی

قالب وبلاگ

گرافیک کامپیوتری opengl